Rehabilitacja i okres rekonwalescencji po przebytym zawale serca

Bardzo często rehabilitacja po przebytym zawale mięśnia sercowego odbywa się od pierwszej chwili po stwierdzeniu schorzenia. Należy, oczywiście, jeśli chory ma takie problemy natychmiast:

  • zaprzestać palenia tytoniu
  • zacząć zdrowo się odżywiać
  • kontrolować masę ciała
  • regularnie wykazywać się aktywnością fizyczną

Po zawale konieczna jest natychmiastowa zmiana stylu życia. Obowiązkowo chory jeszcze w szpitalu przechodzi pierwszy etap rehabilitacji, czyli powraca do samodzielności. Ponadto powinny zostać zminimalizowane lęki psychiczne przed aktywnością i powrotem do normalnego, aczkolwiek ostrożnego życia.

Gdy zawał był bardzo rozległy i zmiany w sercu są poważne część rehabilitacji musi odbywać się w szpitalu ? początkowo chory przebywa jeszcze w łóżku i robi ćwiczenia oddechowe, następnie lekkie ćwiczenia gimnastyczne w pozycji leżącej, następnie siedzącej, by powoli przejść do pozycji stojącej ? najczęściej w 4 tygodniu po zawale chory rozpoczyna chodzenie. Jednak w każdym wypadku tempo rehabilitacji jest bardzo indywidualne.

Później chory prowadzony będzie ambulatoryjnie ? zawsze sprawdzana jest wydolność fizyczna chorego, jedynie przy lekkim zawale ta część rehabilitacji odbywa się w domu. Ten etap powrotu do normalnej formy może trwać od 4 do 12 tygodni.

Trzeci etap rehabilitacji to już nie jest w zasadzie rehabilitacja, ale wprowadzenie i prowadzenie nowego stylu życia. Najnowsze tendencje lecznicze mówią o konieczności ćwiczeń, a szczególnie z zakresu kinezyterapii, treningu wytrzymałościowego i ćwiczeń oporowych.

Wiele młodych osób po przebytym zawale może powrócić do pracy, o ile nie jest ona ciężka fizycznie, ponieważ serce niestety ma słabszą wydolność. Należy przyjmować leki zapisane przez lekarza ? najczęściej trzeba to robić do końca życia. Należy przyjmować także preparaty zawierające kwasy tłuszczowe Omega ? 3. Wiele państw europejskich pacjentom po zawale serca daje za darmo suplementy diety z olejem rybim.

Dieta to część stałej rehabilitacji i należy w niej uwzględnić ryby: makrelę, śledzie, łososie, sardynki, orzechy włoskie, ciemne pieczywo, owoce i warzywa ? ta dieta wspomaga serce i powinna być stosowana także w profilaktyce zawału serca.
Bardzo ważne i skuteczne w rehabilitacji jest leczenie sanatoryjne, gdzie na turnusach chorzy mają odpowiednie zabiegi, które wzmacniają serce i cały układ krążenia.

Obecnie chorzy po przebytym zawale mają szansę na to, by po powrocie do domu, gdy będą ćwiczyli, mogli być podłączeni do specjalnego aparatu Holter plus specjalne urządzenie do telekomunikacji. Nigdy po zawale nie rób wysiłku ponad siły ? spokojny, uregulowany tryb życia to połowa sukcesu w powrocie do zdrowia. Należy kontrolować ciśnienie i tętno, dbając, by puls w spoczynku był na poziomie 60-70 uderzeń na minutę, a po wysiłku 90-100 uderzeń. Lekarz prowadzący ocenia stan zdrowia i zawsze określa, jaki wysiłek jest dla chorego dopuszczalny.

Bardzo istotną formą rehabilitacji po zawale jest także zwykły, spokojny spacer.