Objawy zawału serca

Zawał mięśnia sercowego jest jedną z najpowszechniejszych aczkolwiek także jedną z najbardziej dramatycznych chorób wieńcowych. Kiedy dochodzi do ataku serca wówczas następuje zniszczenie fragmentu mięśnia serca poprzez czasowe lub stałe zablokowanie dopływu krwi.

Nie mniej jednak zawał nie jest chorobą, która występuje nagle i bezobjawowo, bowiem atak serca jest konsekwencją rozwijającej się przez dłuższy okres czasu choroby wieńcowej charakteryzującej się zwężeniem blaszek miażdżycowych (cholesterol) w wyniku, czego przepływa przez nie niedostateczna ilość krwi ? stąd chorobę tę nazywamy również chorobą niedokrwienną serca.

Całkowite zatkanie blaszek miażdżycowych powoduje zator tudzież blokadę swobodnego przepływu krwi i jest to pierwszy niepokojący objaw, który pacjent odczuwa, jako piekący, gniotący ból w okolicy klatki piersiowej, a ściślej w okolicy mostka. Ból ten może być skoncentrowany jedynie w okolicy mostka aczkolwiek może być również promieniujący w stronę łopatek, nadbrzusza, żuchwy, czy w kierunku palców rąk powodując ich drętwienie. Do tych objawów dochodzi również duszność odczuwana w obrębie klatki piersiowej, lepki pot, bladość, spadek ciśnienia tętniczego, nudności i wymioty, stany podgorączkowe oraz powstałe w ich wyniku dreszcze.

Czas ostrego bólu zawałowego nie trwa krócej aniżeli 20-25 minut, a maksymalny czas jego trwania sięga nawet kilku godzin. UWAGA! Istnieją również osoby, które pomimo ataku serca w ogóle nie odczuwają żadnych dolegliwości ? zawał może mieć znaczenie ukryte, bezobjawowe, a wśród tej grupy ludzi, którzy mogą nie odczuwać żadnych dolegliwości zawałowych znajdują się przede wszystkim osoby od dłuższego czasu chorujące na cukrzycę.

Przy stwierdzonych powyższych objawach chory lub jego bliscy muszą bezzwłocznie wezwać karetkę pogotowia, w której lekarz na samym początku podaje nitroglicerynę (lub robi to jeszcze w domu pacjenta), a później wykonuje badanie EKG. W szpitalu wykonywane jest badanie krwi, które stwierdza poziom troponiny ? białek regulacyjnych mięśni, co pozwala na bezbłędne rozpoznanie martwicy mięśnia serca.